ÎNSCRIERI GIMNAZIU

Școala „Junior” a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași organizează înscrieri pentru ciclul gimnazial

Publicat astăzi, 26 august 2021

Școala „Junior” din cadrul  Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) organizează, în perioada 27 august – 1 septembrie 2021, înscrieri pentru ciclul gimnazial, respectiv pentru clasa a V-a, în conformitate cu Ordinul nr. 5055 din data de 25.08.2021, emis de Ministerul Educației.

Conducerea UAIC a decis înființarea, începând cu anul școlar 2021 – 2022, a două clase a V-a. Astfel,  elevii care doresc să urmeze cursurile Școlii Gimnaziale „Junior” au la dispoziție 48 de locuri:  „Acest demers reprezintă o dezvoltare firească a Școlii „Junior” și vine ca răspuns la solicitările adresate constant de părinții și absolvenții claselor primare, ce doresc continuarea studiilor în același mediu prietenos, performant și creativ. UAIC intenționează să își dezvolte învățământul preuniversitar prin înfiinţarea acestei structuri gimnaziale și, ulterior, liceale”, a declarat prof. univ. dr. Tudorel TODER, Rectorul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.

Începând cu anul școlar 2020-2021, Școala „Junior” a fost inclusă în rețeaua școlară a unităţilor de învăţământ preuniversitar de stat.

Film prezentare Școala „Junior”

Taxa de școlarizare:

• 750 lei pentru copiii angajaților titulari UAIC (contract de muncă pe perioadă nedeterminată)
  • 1200 lei pentru copiii ai căror părinți nu sunt angajați la UAIC

METODOLOGIE admitere cl V